pielęgnacja kobiet w ciąży

kobietawciayCiąża to szczególny czas w życiu kobiety. Oczekiwanie na narodziny dziecka oraz przygotowania związane z pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny, to bardzo radosne chwile. Jednak ciąża, to też czas, w którym w organizmie kobiety zachodzą rewolucyjne zmiany, głównie hormonalne. Ciało kobiety bardzo się zmienia: rośnie brzuszek, ale też powiększają się piersi, pojawiają się przebarwienia, uwidaczniają się popękane naczynka, dochodzi opuchlizna, zwłaszcza nóg i rąk oraz ogólne złe samopoczucie, huśtawki nastrojów, a wszystko to może być powodem dezorientacji przyszłej mamy. W początkowym okresie ciąży także i skóra może się zachowywać w sposób dwojaki i skrajnie różny: nadmiernie wydziela sebum, czemu towarzyszy pojawienie się krost czy ropnych zmian lub przesusza się, co skutkuje rogowaceniem naskórka, pieczeniem i „ściąganiem” cery.

Kobieta w ciąży jest szczególnym klientem gabinetu medycyny estetycznej, także ze względu na to, że wielu zabiegów, które najlepiej rozwiązywałyby jej problemy nie można zastosować (np. działanie prądów lub intensywne pobudzenie krążenia). Istnieje jednak wiele metod alternatywnych, a ich skuteczność jest taka sama. Bezdyskusyjną zaletą jest też fakt, że są one bezpieczne.

W przypadku nadmiernego przesuszenia cery niezbędne będą zabiegi intensywnie nawilżające i odżywcze należy powtórzyć (być może kilka razy) w zależności od osobniczych potrzeb skory. Taki zabieg można wzbogacić delikatnym masażem, który oprócz relaksu zapewni lepszą trofikę skóry. Natomiast cera nadmiernie przetłuszczająca się, z tendencją do wykwitów jest trudniejsza do opanowania. W tym przypadku najlepiej sprawdza się oczyszczanie z serum i maską, które są wystarczająco bezpieczne dla delikatnej skóry przyszłej mamy.

Najbardziej przerażająca dla przyszłych mam jest perspektywa powstawania rozstępów. Pojawiają się od 3 miesiąca ciąży, chociaż czasem są widoczne dopiero II trymestrze. Te niewielkie, różowe lub czerwone lekko wcięte pasemka pojawiają się niemal u wszystkich ciężarnych na udach, piersiach lub brzuchu. Są spowodowane nagłym rozciąganiem się skóry, zwłaszcza przy szybkim tyciu. Niestety trudno ich uniknąć, zwłaszcza, że dużą rolę w ich powstawaniu ma czynnik dziedziczny. Aby im zapobiec, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry – pomogą w tym specjalne kremy, balsamy i olejki przeciw rozstępom.

Przyszłe mamy często narzekają na obrzmiały, powiększony biust i błękitną sieć żyłek widoczną na piersiach. Przede wszystkim należy zadbać o dobrej jakości stanik ciążowy, który nie będzie uciskał ani deformował piersi. Poza tym ważne jest prawidłowe nawilżenie i elastyczność skóry biustu: oliwki, krem lub balsam (dla kobiet w ciąży – inne mogą zawierać składniki niekorzystnie działające na płód), najlepiej dwa razy dziennie. Przy okazji nakładania kosmetyku można delikatnie masować piersi kolistym ruchem, to także dobra gimnastyka dla biustu. Jednak masaż w III trymestrze może spowodować podrażnienie brodawek sutkowych doprowadzając do wydzielania się oksytocyny, hormonu który wywołuje skurcze macicy. Wówczas trzeba delikatnie nakładać kram na piersi.

Na skutek działania hormonów ciążowych dość często u przyszłych mam pojawiają się na twarzy, brzuchu, ale także na rękach, ramionach, tułowiu przebarwienia skórne. Częściej uwidaczniają się u tych pań, które już mają znamiona, piegi i pieprzyki. Ciemna pionowa linia na brzuchu, tzw. linea negra (kresa czarna) wkrótce po ciąży zblednie, a potem stanie się niewidzialna. Podobnie jest z delikatnymi naczynkami krwionośnymi – często pękają tworząc na twarzy stały rumień. W obu przypadkach muszą być stosowane kremy z filtrem lub kremy zimowe (zimą) z filtrem co najmniej  30 SPF. Jeśli jednak trwały rumień lub przebarwienia wystąpią, najlepsze efekty przynoszą zabiegi laserowe NEOSTAR IPL+RF. Z terapią należy jednak poczekać 6 miesięcy od porodu. Tyle czasu potrzebuje organizm na ustabilizowanie gospodarki hormonalnej.

Opuchnięte kostki, stopy i dłonie to typowa przypadłość zwłaszcza w III trymestrze, gdy organizm kobiety zatrzymuje wodę. W tym czasie nie można zapomnieć o piciu dużej ilości wody, najlepiej niegazowanej (ok. 10 szklanek dziennie). Zalecany jest też odpoczynek z nogami w górze, zwłaszcza w gorące letnie dni. Jeśli obrzęki stają się dokuczliwe, można skorzystać z pomocy specjalisty i wykonać przyjemny i delikatny drenaż limfatyczny. Ma on na celu odprowadzenie nagromadzonej wody i przynieść ulgę. Wskazane są także masaże stóp i pleców, aby odciążyć i zrelaksować napięte mięśnie.

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, w którym także chcemy wyglądać na zadbane i zrelaksowane. Oddając się w ręce specjalistów PERFECT – BODY zapewniasz bezpieczeństwo swojemu dziecku i chwilę relaksu dla siebie.