pielęgnacja skóry latem

Wakacje, słońce, plaża… na to właśnie czekamy cały rok! Jednak lato nie jest najlepszą z pór roku dla naszej skóry – wręcz przeciwnie. Co prawda słońce wpływa na wzrost syntezy witaminy D, która pozwala lepiej przyswajać wapń, poprawia nastrój i uatrakcyjnia wygląd, jednak nadmierna ekspozycja skóry na słońce, szczególnie bez odpowiedniej ochrony, przynosi często więcej szkody niż korzyści.

latofotoPromienie słoneczne wpływają destrukcyjnie na błony komórek naskórka i skóry właściwej, zaburzając jej funkcje ochronne. Niszczenie ceramidów (cementu międzykomórkowego) ma duży wpływ na wysuszenie skóry. Promieniowanie UV powoduje także powstanie wolnych rodników, które w znaczący sposób przyspieszają proces fotostarzenia. Do efektów ich działania zaliczamy  depolimeryzację kwasu hialuronowego oraz , uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny, ważnych elementów w strukturalnych tkanki łącznej odpowiadającej za jej prawidłowe funkcjonowanie. Skóra staje się więc wysuszona, a naskórek zaczyna się nadmiernie złuszczać. Poza tym jest wyraźnie cieńsza, traci elastyczność i sprężystość. Czasem po lecie mogą pojawić się także inne jej defekty, między innymi przebarwienia pigmentacyjne czy też popękane naczynka krwionośne.

Skutki promieniowania UVB i UVA to:

  • Oparzenia słoneczne (rumień posłoneczny) – efekt, który pojawia się na skórze najszybciej (kilka lub kilkanaście godzin po przedawkowaniu promieniowania). Symptomy to zaczerwienienie, bolesność, pieczenie, czasem gorączka i nudności. Najlepszym sposobem na te dolegliwości jest zastosowanie zimnego okładu, posmarowanie skóry łagodzącym kremem, zimnym jogurtem naturalnym lub kefirem. Oparzenie następnie zastępuje opalenizna.
  • Fotostarzenie skóry – częste opalanie skóry może spowodować zmiany mikro- i makroskopowe. Promienie słoneczne zmienia nie tylko kolor skóry, lecz także jej strukturę, zmniejszając elastyczność i przyspieszając pojawienie się pierwszych zmarszczek lub pogłębienie już istniejących, aktywuje także produkcję wolnych rodników.
  • Choroby nowotworowe – na skórze często opalanej może pojawić się czerniak!  Promieniowanie ultrafioletowe może być czynnikiem powodującym UAKTYWNIENIE choroby. Każdą zmianę skórną powinniśmy chronić specjalnym plasterkiem oraz być pod stałą kontrolą onkologa. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, na czym polega bezpieczne opalanie!

Po lecie skóra wymaga oczyszczenia. W tej roli równie dobrze sprawdza się oxybrazja, która dodatkowo nawilża skórę. Celem zabiegu jest oczyszczenie martwego naskórka, odblokowanie porów, przywrócenie równowagi hydro-lipidowej naskórka, rozświetlenie i rozjaśnienie. Dla przesuszonej czy mocno opalonej skóry niezbędna jest mezoterapia bezigłowa. Jej zadaniem jest przede wszystkim intensywne nawilżenie, rozjaśnienie plam, ale także delikatny lifting. Wprowadzone bezpośrednio w głąb komórek substancje odżywcze, silnie regenerują uszkodzenia posłoneczne. Tym, którzy oczekują spektakularnych efektów zalecana jest mezoterapia igłowa, która z pomocą kwasu hialuronowego jak nic innego wiąże wodę w naskórku uzupełniając jej duże braki po ekspozycji skóry na słońce. Wskazane są również zabiegi pielęgnacyjne jak sonoforeza ,jonoforeza oraz maski algowe.

Bezpieczne opalanie:

  • PIJ BARDZO DUŻO WODY!
  • unikaj opalania, kiedy słońce świeci najintensywniej  ( 1100– 1500)
  • pamiętaj o kosmetykach zawierających filtry przeciwsłoneczne- dopasuj wysokość faktora do rodzaju swojej skóry, a kremy z poprzedniego sezonu wyrzuć do śmieci, ponieważ filtr w nich zawarty utlenia się nie jest już aktywny
  • skórę przyzwyczajaj stopniowo do opalania- zwiększaj czas ekspozycji na słońce, na początku wystarczy 15 minut
  • chroń skórę, nosząc odpowiednie ubrania– powinny one być luźne, jasne i bawełniane, pamiętaj o kapeluszu lub chustce
  • nie zapomnij o okularach, czyli najskuteczniejszej ochronie oczu przed UV (promieniowanie UVB może powodować powstanie zaćmy)

Polecamy zabiegi:

ZAPRASZAMY