przekłuwanie uszu

Jeszcze niedawno uszy przekłuwały dzieciom mamy, bądź babcie, jednak nie mając wprawy trudno jest przekłuć uszy idealnie i pod odpowiednim kątem. Trudno jest też zachować sterylność. Zabieg ten robimy raz na całe życie, lepiej więc skorzystać z pomocy fachowców.

PIELĘGNACJA

Pierwsze kolczyki założone podczas zabiegu należy nosić ok 6-ciu tygodni, aż do pełnego zagojenia! Nie należy ich zdejmować. Późniejsze ich założenie w niezagojone dziurki może być trudne i powodować podrażnienia lub zakażenie. W początkowym okresie gojenia zdarzają się sytuacje, w których wszystko wskazuje na to, że miejsce przekłucia już jest prawie zagojone jednak po kilku dniach następuje pogorszenie. Należy bardzo dbać o higienę wokół nowo przekłutych dziurek. Nie wolno dotykać uszu brudnymi rękoma i koniecznie – przez cały okres gojenia – należy przynajmniej dwa razy dziennie przekręcać kolczyki o 180 stopni w jedna i drugą stronę bez ich zdejmowania oraz przemywać dziurki solą fizjologiczną – łagodzi, koi, błyskawicznie likwiduje pieczenie, wspomaga regenerację skóry i procesy gojenia). Jeśli to możliwe, przekłute uszy należy przemywać do trzech razy dziennie – rano, w południe i wieczorem. Nie używamy wody utlenionej !!!

CZAS GOJENIA

Czas gojenia się przekłutych uszu zależy od naszego zdrowia oraz od higieny. Zazwyczaj uważa się, że dziurki w uszach goją się około 6 tygodni. 

Po pierwszym miesiącu dziurki są na tyle trwałe, że można zakładać inne kolczyki. Trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie i wciąż dbać o higienę przekłutych miejsc.

Najbardziej bezpiecznymi kolczykami dla dzieci, są kolczyki z tzw. zapięciem angielskim. 

Zabieg wykonywany jest przy wykorzystaniu specjalnego pistoletu STUDEX oraz sterylnymi kolczykami z chirurgicznej stali – czyli tytanu który nie powoduje uczuleń. Pistolet ułatwia symetryczne przekłucie uszu pod kątem prostym do płatków usznych. Przekłuwanie uszu nie boli, następuje uczucie gorąca i lekkiego rozpierania.  W wyjątkowych przypadkach przy bardzo niskim progu bólowym można zastosować znieczulenie. Dyskomfort czyli gorąco i rozpieranie może być odczuwalny przez pierwszych parę chwil po zabiegu.