MENU
Jesteś tutaj: Problemy skórne Rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie okołomieszkowe – defekt kosmetyczny spowodowany nieprawidłowym rogowaceniem naskórka. Skóra pokryta zmianami jest sucha i szorstka, objawowo porównywalna z “gęsią skórką”. Zaczerwienione i rogowe korki pojawiają się najczęściej w owłosionych partiach ud, ramion, pliczków, brwi, przedramion czy pośladków. Często występują u osób młodych i mają charakter o podłożu genetycznego upośledzenia wchłaniania się witaminy A.

Najczęściej jednak występuje rogowacenie nabyte spowodowane nadmiernym przesuszeniem skóry, który zaburza proces rogowacenia naskórka w związku z czym obumarłe komórki nie tylko nie ulegają naturalnemu złuszczeniu ale zalegają na powierzchni naskórka i zalepiają ujścia mieszków włosowych tworząc korki rogowe. Zmiany te poza kwestią estetyczną, mogą dawać dolegliwości uciążliwego świądu czy pieczenia.

W walce z rogowaceniem okołomieszkowym podstawą jest uzupełnienie niedoborów podstawowych witamin A, E, F.- i mikro makro elementów, wzbogacenie codziennej diety w owce i warzywa zawierające dużą ilość witamin oraz codzienną suplementację witaminą D oraz olejem lnianym. Zaleca się również proste terapie domowe, które gwarantują natychmiastową znaczną poprawę a z upływem czasu i systematyczną pielęgnacją zupełne pozbycie się problemu.

Miejscowo wskazane jest używanie szorstkiej gąbki podczas kąpieli z substancjami myjącymi dla osób z AZS. Następnie nałożyć na miejsce zmienione chorobowo maść z 20% mocznikiem, następnie silnie regenerujący balsam do ciała z alantoiną, panthenolem, masłem shea. Odczekać do wchłonięcia.

PIĘKNO

NIE POTRZEBUJE SKALPELA