MENU
Jesteś tutaj: Problemy skórne Przygotowanie skóry do zimy

Przygotowanie skóry do zimy

Przygotowanie skóry do zimy – zimne powietrze na zewnątrz i suche, ciepłe w pomieszczeniach sprawiają, że skóra nas ludzi – kobiet, mężczyzn i dzieci bardzo źle znosi okres jesienno zimowy oraz wczesnej wiosny. 

Późna jesień, zima czy wczesna wiosna to czas „ekstremalnych” warunków atmosferycznych. Wiatr, deszcz, śnieg, niskie i wysokie temperatury, niska wilgotność powietrza, obniżona odporność organizmu. Wszystkie te czynniki działają najczęściej równocześnie w ciągu dnia i choć funkcje skóry są wysoko rozwinięte, dzięki czemu potrafi ona bronić się przed atakami z zewnątrz, to i tak potrzebuje ciągłego wsparcia z naszej strony.

  • Właściwa pielęgnacja skóry w zimie jest niełatwym zadaniem, ponieważ wiąże się z kompletną wymianą kosmetyków oraz rezygnacją z niektórych przyzwyczajeń na przykład stosowania kremów silnie nawilżających skórę!
  • Brak odpowiedniej ochrony może doprowadzić do przemarznięcia wrażliwych partii skóry co w przypadku cieńszej i delikatniejszej skóry może spowodować popękanie naczynek i doprowadzić do rumienia czyli nerwicy naczyń czy trądziku różowatego.

Doraźnie pomogą kosmetyki ze składnikami wzmacniającymi ścianki naczyń krwionośnych oraz płaszcz hydrolipidowy na przykład preparaty z escyną czy eskuliną.

Kremy i maski z wit. A,E,D, K, F wyciąg z arniki, kasztanowca, miłorzębu japońskiego, ceramidy, peptydy, NNKT, alantoinę. Dla ekstremalnie przesuszonej i odwodnionej skóry zaleca się preparaty zawierające glicerynę lub wazelinę. Bardzo ważne jest regularne stosowanie kremu ochronnego, specjalnie zabezpieczającego skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi najlepiej z filtrem mineralnym spf 50+. Pamiętajmy o stosowaniu pomadek ochronnych na usta z pantenolem, miodem.

Bardzo ważne jest profesjonalne gabinetowe oczyszczenie skóry, przed zimą oraz później na wiosnę. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym zapraszamy na kuracje gabinetowe dobrane indywidualnie do potrzeb skóry Klienta, a wszystko po to, by zachować piękno, zdrowie i młodość na długo.

Należy pamiętać, że naczynia krwionośne na całym ciele zwężają się pod wpływem docierającego, nawet przez ubranie zimna. Skutkuje to pogorszeniem odżywienia skóry, rozchwianiem jej metabolizmu i osłabieniem naturalnej ochrony, uszkodzeniem płaszcza hydrolipidowego. W tak mało sprzyjających warunkach nasza skóra wymaga wyjątkowego traktowania – z jednej strony regeneracji, odżywiania i wzmacniania z drugiej zaś systematycznej pielęgnacji i ochrony. Kremy w zimie mogą być stosowane pod warunkiem, że są to kosmetyki typowo zimowe o mniejszej zawartości wody w składzie i większej zawartości fazy tłuszczowej, która odpowiednio zabezpieczy skórę.

Przy cerze tłustej wystarczy krem odżywczo-regeneracyjny, ale dla cery suchej, wrażliwej, normalnej najlepszy będzie specjalny apteczny krem na zimę. Wyjątkowej pielęgnacji wymaga skóra cienka, bez gruczołów łojowych oraz skóra pod oczami, którą trzeba chronić przed wiatrem, mrozem, deszczem, śniegiem ale również przed promieniowaniem UV, które w zimie są dla skóry tak samo szkodliwe jak latem.

Nie zapominaj więc o odpowiednich kremach regenerujących do delikatnej skóry wrażliwej. Przy tak delikatnej cerze można wzmocnić ochronę po przez stosowanie fluidów z silikonem, które tworzą szczelną powlokę chroniąc skórę przed czynnikami atmosferycznymi.

Jeżeli masz skórę dojrzałą, wymagającą wspomagania naturalnego procesu odnowy skóry dwa razy w tygodniu zastosuj skoncentrowaną maskę ampułkę czy serum najbardziej na części ciała najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych czyli – twarz, szyję, dekolt i dłonie.

Pamiętaj, że w okresie zimowym promieniowanie UV jest tak samo intensywne jak w okresie letnim. Odpowiada za powstawanie zmarszczek i fotostarzenie skóry, reakcje alergiczne oraz powstawanie nowotworów. Promieniowanie UV przedostaje się zarówno przez gęste chmury jak i szkło. Nawet w dni pochmurne przenika do skóry i  uszkadza nasze włókna kolagenowe. Dlatego tak ważne są kremy z filtrem oraz substancjami ochronnymi, zwłaszcza w ciągu dnia.

W ciągu nocy zaś priorytetem dla skóry jest jej odbudowa, a więc kremy na noc powinny zawierać witaminy, flawonoidy, peptydy, kompleksy roślinne, minerały i inne substancje, które podczas snu odżywiają i regenerują naszą skórę. Stawiajmy na preparaty silnie regenerujące w postaci kremu-koncentratu, serum czy masek. Zwrócić jednak uwagę, aby były z tej samej marki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że oba kremy się uzupełniają.

Bardzo wiele osób wychodzi z założenia, że to tylko czynniki atmosferyczne wpływają na pogorszenie kondycji skóry w okresie zimowym. Jednak bardzo często fakt ten wynika z braku jakiejkolwiek pielęgnacji. Wiele warstw ubrań i zimno w łazience po kąpieli sprawia, że często rezygnujemy z balsamów na rzecz ciepłej piżamy. Jednak zalecamy stosowanie balsamów odżywczo-regeneracyjnych do systematycznego stosowania do 5 min po kąpieli gdzie nasza skóra najbardziej chłonąć będzie substancje odżywcze. Kąpiel powinna być szybka, z letnią wodą, można co jakiś czas zastosować peeling całego ciała aby usunąć martwe komórki naskórka.

Pamiętajmy o dłoniach – dłonie są zaraz po twarzy najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Pamiętajmy o zabezpieczaniu ich kremem ochronnym i rękawiczkami. Stosujmy specjalne maski i kompresy zawierające te same składniki co preparaty do twarzy. Dobrym sposobem jest nałożenie grubej warstwy witaminowej maski na to folii i bawełnianych rękawiczek na całą noc. 

PIĘKNO

NIE POTRZEBUJE SKALPELA