MENU
Jesteś tutaj: Problemy skórne Wpływ właściwego odżywiania na organizm człowieka

Wpływ właściwego odżywiania na organizm człowieka

Wpływ właściwego odżywiania na organizm człowieka.

Najczęściej popełniane błędy w codziennym żywieniu to:

  • spożywanie zbyt małej ilości jarzyn i owoców
  • spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów i cukrów
  • spożywanie nadmiernej ilości białka zwierzęcego

Właściwe odżywianie organizmu to połowa sukcesu w osiągnięciu ładnego wyglądu skóry, włosów i paznokci. Odpowiednia dieta powinna zawierać w określonych ilościach wszystkie składniki potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu, w celu zapewnienia pełni zdrowia, harmonii sylwetki i sprawności fizycznej.

W żywieniu człowieka znanych jest blisko 400 składników odżywczych , z czego około 60 to składniki niezbędne, których niedobór powoduje zaburzenia w fizjologii organizmu, przyczyniając się również do rozwoju wielu chorób.

Niezbędne dla zdrowia człowieka składniki odżywcze to:

  • makroelementy odżywcze – źródło energii – węglowodany, tłuszcze, białko
  • witaminy – A,B(1,2,6,12), C,D,E,K, niacyna, kwas pantotenowy, biotyna, kwas foliowy
  • składniki mineralne – wapń, fosfor, magnez, żelazo
  • pierwiastki śladowe – cynk, miedź, mangan, jod, selen, molibden, chrom
  • elektrolity – sód, potas, chlor
  • aminokwasy – histydyna, izoleucyna, leucyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan, walina
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – kwasy: – linolowy, α- linolenowy, eikozapentaenowy, dokozaheksaenowy

Białko – jest zasadniczym materiałem budulcowym, niezbędnym do budowy każdej komórki. Pełnowartościowe białka znajdują się w mięsie, serach, rybach, mleku i jajkach. Białka roślinne nie mają pełnych wartości biologicznych, należy je więc wzbogacać białkiem zwierzęcym, np. w postaci mleka. Białko zwierzęce jest najbardziej wartościowe ponieważ zawiera wszystkie potrzebne aminokwasy. Wolne aminokwasy występują w skórze jako składnik NMF (ok. 40%) Działają one nawilżająco jak również wzbogacają działanie nawilżające innych składników NMF, np. kwasu l – piroglutaminowego.

Cukry – to grupa związków chemicznych, składających się z węgla i tlenu. Dzieli się je na cukry proste (monosacharydy) , które zawierają najczęściej 5 lub 6 atomów węgla i cukry złożone, składające się z wielu cząsteczek cukrów prostych połączonych ze sobą w określony sposób.

Cukry są niezwykle rozpowszechnione w przyrodzie, a głównym ich źródłem są warzywa i owoce będące podstawą zdrowej diety i zachowania właściwego wyglądu skóry. Cukry (laktoza i glukoza) stanowią 2% składników NMF. W naturalnych warunkach wiążą się one z keratyną, uplastyczniając ją. Cukry proste są składnikiem kosmetyków “naturalnych”, zawierających miód i rozmaite ekstrakty roślinne.

Tłuszcze – to przede wszystkim źródło energii. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne na tłuszcze wynosi 1g/kg masy ciała. W skład diety powinny wchodzić tłuszcze zwierzęce(masło) i tłuszcze roślinne (oliwa) oraz tłuszcze zawarte w innych produktach, takich jak : żółtka, sery, mięso.

Sole mineralne – spełniają funkcje budulcowe, biorą udział w przemianie materii, zapewniają właściwą pracę narządów i tkanek.Są niezbędne w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej oraz normalnej pobudliwości nerwów i mięśni.

Witaminy – są substancjami organicznymi. Biorą udział we wszystkich podstawowych czynnościach organizmu, umożliwiając właściwe jego funkcjonowanie, odpowiedni wzrost, rozwój i dobre samopoczucie.

Człowiek wykorzystuje witaminy występujące w naturalnych produktach żywieniowych (roślinnych, zwierzęcych) lub w postaci gotowych preparatów farmaceutycznych. W porównaniu z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak białka, tłuszcze i cukry, zapotrzebowanie na witaminy jest bardzo małe, ale niedobór nawet jednej z nich może stanowić niebezpieczeństwo dla całego organizmu. Witaminy bardzo łatwo ulegają zniszczeniu w czasie przetwarzania żywności. Polecamy spożywanie owoców i warzyw jak najmniej przetworzonych oraz oleju lnianego. Dieta powinna być dobrana do grupy krwi każdego z nas.

Olej lniany –  jest olejem tłoczonym na zimno ze starannie wyselekcjonowanych nasion lnu. Kwas alfa-linolenowy zawarty w oleju lnianym ulega w organizmie przemianom metabolicznym,pełniąc wiele ważnych funkcji. Poprawia pracę narządów wewnętrznych, wygląd i strukturę skóry, włosów oraz  paznokci. Olej lniany –  bogate źródło kwasów omega-3.

W procesie spalania dostarcza potrzebnej organizmowi energii do pracy. Jest składnikiem błon komórkowych organizmu,które powinny być elastyczne, zapewniać prawidłowy transport substancji odżywczych i komunikację z innymi komórkami. Kwas alfa-linolenowy przyczynia się do utrzymywania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.-karoten,oleje rybie,

Aby zapobiec niedoborom wybranych składników odżywczych na skalę populacyjną, w wielu krajach i również w Polsce, stosuje się tz. fortyfikację żywności, czyli wzbogacanie. Jest to proces polegający na dodawaniu jednego lub kilku składników odżywczych do wybranych produktów bez względu na to, czy występują one w tych produktach naturalnie czy też nie.

Współczesny styl życia, stresy, brak odpowiedniego relaksu oraz stosowanie używek (papierosy, alkohol)mogą powodować obniżenie wchłaniania lub zwiększenie wydalania niektórych składników odżywczych i w konsekwencji wzrost zapotrzebowania na nie.

Wśród suplementów diety przydatnych w kosmetologii należy wymienić takie, które wykazują działanie antyoksydacyjne, czyli witaminy C,E, β – karoten, oleje rybie, oleje z ziaren lnu czy soi, bioflawonoidy, likopen.

Warto jednak pamiętać, że najlepszym źródłem witamin antyoksydacyjnych są produkty pochodzenia roślinnego, głównie warzywa i owoce. Dla osób świadomych potrzeba zdrowego stylu życia to norma.

PIĘKNO

NIE POTRZEBUJE SKALPELA