MENU
Jesteś tutaj: Problemy skórne Terapia zmian naczyniowych

Terapia zmian naczyniowych

Zmiany naczyniowe – mogą rozwijać się jako wynik toczących się chorób w organizmie człowieka np. – schorzeń układu pokarmowego, – nadciśnienia tętniczego czy – zaburzeń krążenia. Uważa się że, do rozwoju znamion naczyniowych predysponują: – czynniki genetyczne, – długotrwała terapia niektórymi lekami, nadużywanie alkoholu, – palenie papierosów, – długotrwały stres emocjonalny, – działanie estrogenów u kobiet, – picie mocnej kawy, – stosowanie ostrych przypraw, – nieprawidłowa pielęgnacja twarzy i częste agresywne zabiegi, niesprzyjające warunki atmosferyczne. Skóra ze zmianami naczyniowymi wymaga troskliwej pielęgnacji. Zawsze należy pamiętać aby chronić ją przed nadmiernym promieniowaniem UV po przez stosowanie kremów z filtrem mineralnym spf 50+. Nie należy nadużywać kąpieli słonecznych ani solarium. W okresie zimowym poleca się aplikowanie kremów zabezpieczających przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i również UV ponieważ promieniowanie to wpływa na nas przez cały rok. Częste przebywanie w saunie może się przyczynić do przegrzania, co niekorzystnie wpływa na stan naczyń. Zmiany nie stanowią zagrożenia dla zdrowia są przede wszystkim defektem kosmetycznym . Występując na twarzy może doprowadzać do braku akceptacji swojego wyglądu, warto zastanowić się nad możliwością usunięcia zmiany.

Dobór terapii jest uzależniony jest od lokalizacji zmiany, jej wielkości oraz wieku i ogólnego stanu zdrowia. Ważna jest aby po przeprowadzonych zabiegach unikać czynników predysponujących do nawrotów zmian oraz stosować odpowiednią pielęgnację skóry. 

Wskazania do zabiegu:

  • usuwanie plam barwnikowych twarzy
  • piegi – brunatno brązowe plamki występujące w okolicach eksponowanych na promieniowanie UV
  • ostuda – czyli melasma najczęstsza postać hiperpigmentacji twarzy
  • przebarwienia starcze
  • przebarwienia pozapalne, potrądzikowe
  • plamy po słoneczne

W LECZENIU ZMIAN NACZYNIOWYCH WYKORZYSTUJE SIĘ RÓŻNE METODY MIĘDZY INNYMI:

  • lamprobe – nowoczesna metoda radiotermolizy zmian skórnych, która wykorzystuje działanie fal radiowych. Zabieg polega na przyłożeniu elektrody do zmiany skórnej lub popękanego naczynka a przewodzona przez elektrodę energia przyciąga płyny ustrojowe na powierzchnię skóry w momencie przepływu energii następuje efekt termoregulacji lub termolizy czyli odparowania. Zabieg jest precyzyjny i skuteczny oraz w pełnej kontroli regulacji emisji, gwarantuje najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zaletą metody jest efekt widoczny w większości zabiegów natychmiast.
  • laseroterapia – powoduje termiczne uszkodzenie naczynia. Światło lasera o określonej długości fali przechodzi przez skórę, nie uszkadzając jej i w sposób wybiórczy, w zatchnięciu z barwnikiem brwi – hemoglobiną, zamienia się w ciepło powodując obkurczenie i trwałe zamkniecie naczynia. Jeśli mamy mocno zaczerwienione policzki z siecią czerwonych “pajączków” należy zabieg powtórzyć 3-4 krotnie.
  • kwasy medyczne – wypróbowane i przetestowane mieszanki kwasowe stosowane w gabinecie na zmiany naczyniowe to całoroczna dermokuracja np. na: – rumień napadowy, – rumień utrwalony, silne zaczerwienienia skóry, – grudki i krostki, – suchość i pieczenie, – nadmierną reaktywność na bodźce zewnętrzne, – aktywny trądzik różowaty. Składniki aktywne preparatów – redukują podrażnienia i zaczerwienienia, – wzmacniają, uszczelniają oraz obkurczają ściany naczyń po przez poprawę ich elastyczności i regeneracji, – poprawiają odbudowę funkcji bariery naskórkowej, – poprawiają ogólna kondycje skóry i jej odporność na stres oksydacyjny. Posiadają również intensywne działanie stabilizujące i łagodzące po przez wzmacnianie mechanizmów ochronnych skóry.
  • krioterapia – naczynie poddaje się działaniu bardzo niskiej temperatury, powoduje to zniszczenie zmienionej chorobowo tkanki

ZMIANY NACZYNIOWE:

  • naczyniak płaski – umiejscowiony jest najczęściej na skórze twarzy lub karku, często jednostronnie. Jest różowoczerwony i leży na poziomie skóry, ma wyraźnie odgraniczone brzegi lub tworzyć wykwity guzowate. Zmiany pojawiające się na skórze maja zwykle łagodny charakter i składają się z przerostu małych naczyń krwionośnych. Znamiona zlokalizowane w centralnej części twarzy, z czasem blednie ale nie zanika samoistnie.
  • naczyniak gwiaździsty – określany pajączkiem naczyniowym, jest zmianą występującą najczęściej w obrębie twarzy i dekoltu. Znamię to powstaje na skutek poszerzenia naczyń krwionośnych (tętnic, żył, naczyń włosowatych) lub ich nadmiernego rozrostu. W części centralnej widoczny jest mały czerwony guzek, może on pulsować, odchodzą od niego w sposób promienisty naczynia włosowate tworząc właśnie “pajączka”. Często licznie pojawiają się w okresie ciąży oraz połogu, przy niektórych schorzeniach wątroby, prawdopodobnie w powstawaniu biorą udział estrogeny. Naczyniaki gwiaździste najczęściej powodowane są czynnikami genetycznymi i hormonalnymi, a także urazami.
  • punkty rubinowe (plamki de morgana) – to niewielkie, różowe, fioletowe, czerwone, a czasem i granatowe plamki, bądź grudki na skórze. Najczęściej pojawiają się na tułowiu, brzuchu czy plecach. Są skutkiem nieprawidłowego rozszerzania się drobnych naczyń krwionośnych. Ma to pewien związek ze starzeniem się ścian naczyń. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Mówi się czasem, że nagłe pojawienie się wielu naczyniaków może być objawem problemów hormonalnych, chorób wątroby, zaburzeń pracy układu pokarmowego, krążenia, nadciśnienia. Bywa ponoć także skutkiem stosowania leków kortykosteroidowych. Może je powodować nadmiar stresów, przetrenowanie, picie zbyt dużych ilości kawy czy spożywanie zbyt ostrych potraw. Wspomina się także o czynniku genetycznym. Nie oznacza jednak żadnej choroby ogólnoustrojowej.Punkty rubinowe są głównie dolegliwością estetyczną, jednak z wiekiem ich przybywa. Czasem naczyniak jest położony w takim miejscu (np. przy zapięciu stanika), że stale o niego zahaczamy, uszkadzamy go, a on wówczas podkrwawia. By uniknąć nie tylko zabrudzenia bielizny, ale przede wszystkim stanu zapalnego, bólu, etc. należy zmianę usunąć. Najczęściej podczas jednego zabiegu można usunąć nawet kilkadziesiąt punktów.
  • trądzik różowaty – w dużym skrócie jest przewlekłym zapalnym schorzeniem skóry twarzy, często o podłożu łojotokowym. Trądzik różowaty jest przypisany do uszkodzonej skóry naczyniowej. Zaczyna się od rumienia w postaci motyla tz. zajmuje on policzki i nos. Rumień się utrwala. Następnym etapem jest powstanie grudek zapalnych oraz płytkich krostek z płynem wysiękowym. Powstaje obrzęk tkanki łącznej zwłaszcza na czole, nosie, policzkach i czubku brody. Następnie dochodzi do przerostu gruczołów łojowych. Może dojść również do przerostowych postaci trądziku różowatego zwłaszcza na nosie. Najczęstszą przyczyną jest zła dieta, zbyt agresywna pielęgnacja domowa, wpływ używek, zaburzenia hormonalne, czynniki emocjonalne oraz szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych czyli fotouszkodzenia oraz brak zabezpieczenia skóry przed mrozem, wiatrem, deszczem. Do objawów może dołączyć zapalenie spojówek, brzegów powiek oraz zajęcie rogówek czyli przekrwienie i wrastanie naczynek krwionośnych w rogówkę.
  • rumień – najpierw pojawia zaczerwienienie skóry objawy rumienia o charakterze przejściowym tak zwana nerwica naczyń włosowatych np. po wypiciu alkoholu. Następnym etapem jest objaw utrwalonego rumienia czyli wiele rozszerzonych większych naczynek krwionośnych tz. teleangiektazji obejmującym policzki i nos.
  • teleangiektazje – to siateczka połączonych drobnych ale rozszerzonych naczyń krwionośnych, widocznych na skórze. Powstają: – teleangiektazje pierwotne (samoistne) – pojawienie się ich jest związane z wrodzonymi chorobami skóry lub narządów wewnętrznych, – teleangiektazje wtórne (nabyte) – związane są z oddziaływaniem różnych czynników zewnętrznych, skórnych dolegliwości i innych ogólnych chorób. Przyczyną pojawienia się  może być stosowanie niewłaściwych kosmetyków, długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów. Teleangiektazje powstają również u kobiet w ciąży, również wskutek chorób. Rokowania tego problemu są dobre, ponieważ zmiana jest defektem kosmetycznym który można usunąć.

PIĘKNO

NIE POTRZEBUJE SKALPELA